EXCEL VBA PROGRAMLAMA

EA-VBA

SEMİNER

SÜRE

16 Saat / 2 Gün

ÖN BİLGİ ve TEST

İLERİ DÜZEY EXCEL BİLGİSİ / TEST

DOKÜMAN

Kitap + CD-ROM

UYUMLULUK

Microsoft Excel 2016 (ENG, TR)

EĞİTİM YERİ

YERİNDE ve GRUP OLARAK (en çok 10 kişi)

DÜZEY

İLERİAMAÇLAR
Microsoft Excel üzerinde; VBA (Visual Basic Applications) programlama ortamını kullanarak, daha interaktif, işlemleri otomatik olarak yapabilen ve görsel olarak kontrol edilebilen uygulamalar geliştirilebilir. Hem programlama tarafı hem de görsel formlarıyla Excel’i daha etkin ve özellikle uygulama geliştirmeye yönelik bir kullanımı içeren bir çalışmadır. Katılımcılar yapmak istediklerini komut düğmesinin arkasına yazacakları kodlarla ya da görsel kontrollerin olduğu formlar aracılığıyla yapabilirler.

˜      Excel VBA (Visual Basic Application) ortamını tanımak.

˜      Visual Basic (VBScript) kodlama yapmak.

˜      Sub, Function gibi program yapılarını öğrenmek.

˜      Döngüler, IF ve diğer programlama yapılarını öğrenmek,

˜      Formlar ve formlar üzerindeki kontroller aracılığıyla görsel arabirimler oluşturmak.

˜      Veri girişi, seçim ve diğer işlemleri yapabilen uygulamalar geliştirmek.

˜      Kullanıcı tanımlı fonksiyonlar (user defined functions) geliştirmek.

 
ANA KONULAR

˜  Excel VBA e Giriş: VBA Nedir? Programlama Ortamı, VBA Ortamı, VBA Project Elemanları

˜  Temel Kodlama Yetenekleri; Sub ve Function prosedür yapıları, User-defined (kullanıcı tanımlı) fonksiyonlar, Veri Türleri: VB dilinde yer alan veri yapıları ve kullanımları, Değişkenler (Variables): Değişkenlerin ve sabitlerin tanımlanması,  Operatörler: İşlem operatörleri ve kullanımları.

˜  Excel Nesneleriyle Çalışmak; Temel Nesneler, Properties, methods ve Events (FC)

˜  Gelişmiş Kodlama İşlemleri; Koşullu Deyimler: Karar yapıları. If.. Then..Else, Select…Case yapıları, Döngüler (Loop): Do...Loop, While, For...Next,  For Each...Next gibi yapılar, MsgBox deyimi, InputBox deyimi, Formlar (UserForms), Form Tasarımı, Kontroller (TextBox, CheckBox, ComboBox, ListBox, CommandButton, ..), Form Doğrulama, Örnek Uygulama: Veri girişi ve seçimler için formlar tasarlamak.

NOTLAR

Yapılacak görüşmelere göre süre, içerik ve uygulamalar değiştirilebilir. Tüm uygulamaları da içeren detaylı içeriğimiz (işlevsel seminer planı) vardır. Bu seminerler ve eğitimler sadece kurumlara özel gruplara (in-house) şeklinde düzenlenmektedir. Excel 2016Türkçe ve İngilizce olarak verilebilmektedir. Detaylı içerikler ve referanslar için bizi arayınız. Ayrıca eğitmen ile tanışmak, bilgi, deneyim eğitim yeteneğini mutlaka görmek ve bir demo yapması için randevu alınız. Eğitmenin Youtube üzerindeki videolarını izleyin (http://www.youtube.com/user/farukcubukcu). Seminer içeriği ve uygulamaları özgün olarak Faruk Çubukçu tarafından hazırlanmıştır. Bütün hakları Faruk Çubukçu’ya aittir. Kopyalarına itibar etmeyiniz. Excel, Microsoft şirketinin tescilli markasıdır. (Kurumsal Excel, iş süreçlerine yönelik özel bilgi ve deneyimi gerektirir. Stajyer eğitmenler ve kalitesiz eğitim merkezleriyle zamanınızı boşa harcamayınız!) Detaylı içerikler ve ek bilgiler için bilgi isteyiniz ayrıca http://farukcubukcu.com/sayfa/download  adresine bakınız.